Infolinia 608 817 115

Rodzaje perfum, czyli co tak naprawdę mamy w domach…

Rodzaje perfum, czyli co tak naprawdę mamy w domach…

Perfumy to nazwa ogólna opisująca ogół substancji służących nadawaniu zapachu naszym ciałom. Nieczęsto jednak zastanawiamy się czym tak naprawdę są perfumy i jakie są ich rodzaje. Oto najpopularniejsze odmiany środków, które mają urzekać nas swoim zapachem.

Mgiełki i wody kolońskie
Dwie najtańsze wersje perfum. Najmniejszą zawartość substancji zapachowych ma mgiełka. Wynosi ona nawet od 0 % do 3 %. Mgiełka jest nietrwała, słabo pachnie i nie ma skomplikowanego składu. Zapachy są więc proste i niemieszane ze sobą. Nie tworzą kompozycji. To zmienia się w przypadku wody kolońskiej. Koncentracja substancji pachnących wynosi od około 3 % do 5 %. Jest to dość mało, a wody kolońskie zwykle nie są intensywne w zapachu. Produkt nieco tańszy.

Woda toaletowa i woda perfumowana
Eau de toilet czyli woda toaletowa jest bardzo często spotykana w perfumeriach
i drogeriach. Utrzymują się dłużej na skórze, a ich koncentracja wynosi od 5 % do 10 %. Nigdy nie przekracza 12 %. Woda toaletowa jest produktem droższym, z tzw. wyższej półki. Podobnie jest z wodą perfumowaną (eau de parfum). W tym przypadku mamy do czynienia
z koncentracją od 10 % do 15 % (przy czym nigdy nie może przekroczyć 18 %).

Perfumy i ekstrakt z perfum
Najtrwalsze produkty wysokiej jakości. Trwałe, długo utrzymujące się na skórze. O silnej nucie zapachowej i długim czasie wietrzenia. Perfumy są bardzo drogie. Ich koncentracja wynosi od 20 % do 40 %. Z kolei najsilniejszy jest ekstrakt z perfum (extrait de parfum). Ma on około 45 % substancji zapachowych, które są bardzo trwałe i bardzo długo utrzymują się po aplikacji. Są też zdecydowanie najdroższe. Wybór perfum jest niezwykle ważny, gdyż to jak pachniemy ma znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego czym tak naprawdę się posikaliśmy i jak długo powinno utrzymywać się na naszym ciele.